Låt oss börja ett nytt äventyr: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Steph (diskussion | bidrag) |
Steph (diskussion | bidrag) |
||
(100 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
{{Wip}} | |||
Låt oss börja ett nytt äventyr är en ny uppdragsserie som kom till i version 1.30, den behövs för många nya uppdrag men även för lite äldre uppdrag, så det är ett väldigt viktigt uppdrag att ha gjort klart. | Låt oss börja ett nytt äventyr är en ny uppdragsserie som kom till i version 1.30, den behövs för många nya uppdrag men även för lite äldre uppdrag, så det är ett väldigt viktigt uppdrag att ha gjort klart. | ||
== | == '''Uppdragsserien''' == | ||
{| style="width: 100%; height: 100%" border="1" background-color:#CD853F;" cellpadding="10" cellspacing="0" | |||
|- align="center" | |||
! Uppdragsgivare | |||
! Titel | |||
! Påbörjande kräver | |||
! Slutförande kräver | |||
! Belönig | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Barkeeper.png|thumb|80px|left|Barägare Henry Walker]]<br> | |||
| Välkommen | |||
| '''Uppdragsserien [[Eldhjärta]]'''<br> | |||
<br>Nivå 8 | |||
| Besegra busen (duell) | |||
| [[Fil:Lerkurka.png|Trasig Lerkruka]] <br><br>8 [[Fil:Erfarenhet.png|Erfarenhetspoäng]] | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Barkeeper.png|thumb|80px|left|Barägare Henry Walker]]<br> | |||
| Vinn dina sporrar | |||
| '''Uppdraget [[Välkommen]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
| Fästa sporrar 4/4 | |||
| $ 10 <br><br>21 Erfarenhetspoäng <br><br>1 Färdighetspoäng | |||
: | |- align="center" | ||
| [[Bild:Maya.png|thumb|80px|left|Maya Roalstad]]<br> | |||
: | | Ett intressant fynd | ||
| '''Uppdraget [[Vinn dina sporrar]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
8 | | Nål och tråd 1/1 <br><br>Bomull 1/1 | ||
: | | 45 Erfarenhetspoäng <br><br>[[Fil:Ylleponcho.png|Ylleponcho]] | ||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Maya.png|thumb|80px|left|Maya Roalstad]]<br> | |||
| Landet behöver nya kläder | |||
| '''Uppdraget [[Ett intressant fynd]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
| [[Fil:Ylleponcho.png|Ylleponcho]] | |||
| 12 Erfarenhetspoäng <br><br> [[Fil:Dammtrasa.png|Dammtrasa]] | |||
Barägare Henry Walker: | |- align="center" | ||
| [[Bild:Barkeeper.png|thumb|80px|left|Barägare Henry Walker]]<br> | |||
| Dammtrasa | |||
| '''Uppdraget [[Landet behöver nya kläder]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
| [[Fil:Ylleponcho.png|Ylleponcho]] | |||
| 12 Erfarenhetspoäng <br><br>[[Fil:Dammtrasa.png|Dammtrasa]] | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Sheriff_Saloon.png|thumb|80px|left|Sheriff John Fitzburn]]<br> | |||
| Handel i Västern | |||
| '''Uppdraget [[Dammtrasa]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
| Sälja [[Fil:Dammtrasa.png|Dammtrasa]] | |||
| 21 Erfarenhetspoäng<br><br>$ 50 | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Sheriff_Saloon.png|thumb|80px|left|Sheriff John Fitzburn]]<br> | |||
| Varor mot kontanter | |||
| '''Uppdraget [[Handel i Västern]]'''<br><br>Nivå 8 | |||
| $200 | |||
| 12 Erfarenhetspoäng<br><br> [[Fil:Unghingst.png|Unghingst]] | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Indian.png|thumb|80px|left|Waupee]]<br> | |||
| Traditionellt arbete | |||
| '''Uppdraget [[Varor mot kontanter]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
| Tobaksblad 1/1 | |||
| 21 Erfarenhetspoäng<br><br> [[Fil:Yllebyxor.png|Yllebyxa]] | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Indian.png|thumb|80px|left|Waupee]]<br> | |||
| Den första resan | |||
| '''Uppdraget [[Traditionellt arbete]]'''<br><br><br>Nivå 8 | |||
| Gå till Lilla Örnen | |||
| 16 Erfarenhetspoäng | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Lilla_örnen.png|thumb|80px|left|Lilla Örnen]]<br> | |||
| Mötet | |||
| '''Uppdraget [[Den första resan]]'''<br><br><br>Nivå 8<br><br>Gå till Lilla Örnen | |||
| Plankor 2/2<br><br>Fälla träd (2/2)<br><br>Gå till Lilla Örnen | |||
| 24 Erfarenhetspoäng <br><br> | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Lilla_örnen.png|thumb|80px|left|Lilla Örnen]]<br> | |||
| Byxorna glider ned | |||
| '''Uppdraget [[Mötet]]'''<br><br><br>Nivå 8<br><br>Gå till Lilla Örnen | |||
| Garva hjortskinn (4/4)<br><br>Gå till Lilla Örnen | |||
| 55 Erfarenhetspoäng<br><br> [[Fil:Läderskärp.png|Läderskärp]] | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Lilla_örnen.png|thumb|80px|left|Lilla Örnen]]<br> | |||
| Den första jakten | |||
| '''Uppdraget [[Byxorna glider ned]]'''<br><br><br>Nivå 8<br><br>Gå till Lilla Örnen | |||
| Jaga kalkon (4/4)<br><br>Gå till Lilla Örnen | |||
| 18 Erfarenhetspoäng | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Sheriff_Saloon.png|thumb|80px|left|Sheriff John Fitzburn]]<br> | |||
| Ridandets konst | |||
| '''Uppdraget [[Den första jakten]]'''<br><br><br>Nivå 8<br><br> | |||
| Kofösning (8/8) | |||
| 45 Erfarenhetspoäng | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Sheriff_Saloon.png|thumb|80px|left|Sheriff John Fitzburn]]<br> | |||
| Välja vapen | |||
| '''Uppdraget [[Ridandets konst]]'''<br><br><br>Nivå 8<br><br> | |||
| | |||
| [[Fil:Gröngölingsslangbella.png|Gröngölingsslangbella]] <br>Eller<br> [[Fil:Scoutyxa.png|Scoutyxa]] | |||
|- align="center" | |||
| [[Bild:Sheriff_Saloon.png|thumb|80px|left|Sheriff John Fitzburn]]<br> | |||
| Kraftmätning | |||
| '''Uppdraget [[Välja vapen]]'''<br><br><br>Nivå 8<br><br> | |||
| Döda Bråkmakare | |||
| 2 Färdighetspoäng <br><br>[[Fil:Gröngölingsskor.png|Gröngölingsskor]] | |||
|} |
Nuvarande version från 13 augusti 2013 kl. 18.19
Sidan uppdateras... Vi ber om ursäkt för röran - vi bygger om. |
Låt oss börja ett nytt äventyr är en ny uppdragsserie som kom till i version 1.30, den behövs för många nya uppdrag men även för lite äldre uppdrag, så det är ett väldigt viktigt uppdrag att ha gjort klart.
Uppdragsserien
Uppdragsgivare | Titel | Påbörjande kräver | Slutförande kräver | Belönig |
---|---|---|---|---|
Välkommen | Uppdragsserien Eldhjärta
|
Besegra busen (duell) | 8 | |
Vinn dina sporrar | Uppdraget Välkommen Nivå 8 |
Fästa sporrar 4/4 | $ 10 21 Erfarenhetspoäng 1 Färdighetspoäng | |
Ett intressant fynd | Uppdraget Vinn dina sporrar Nivå 8 |
Nål och tråd 1/1 Bomull 1/1 |
45 Erfarenhetspoäng | |
Landet behöver nya kläder | Uppdraget Ett intressant fynd Nivå 8 |
12 Erfarenhetspoäng | ||
Dammtrasa | Uppdraget Landet behöver nya kläder Nivå 8 |
12 Erfarenhetspoäng | ||
Handel i Västern | Uppdraget Dammtrasa Nivå 8 |
Sälja | 21 Erfarenhetspoäng $ 50 | |
Varor mot kontanter | Uppdraget Handel i Västern Nivå 8 |
$200 | 12 Erfarenhetspoäng | |
Traditionellt arbete | Uppdraget Varor mot kontanter Nivå 8 |
Tobaksblad 1/1 | 21 Erfarenhetspoäng | |
Den första resan | Uppdraget Traditionellt arbete Nivå 8 |
Gå till Lilla Örnen | 16 Erfarenhetspoäng | |
Mötet | Uppdraget Den första resan Nivå 8 Gå till Lilla Örnen |
Plankor 2/2 Fälla träd (2/2) Gå till Lilla Örnen |
24 Erfarenhetspoäng | |
Byxorna glider ned | Uppdraget Mötet Nivå 8 Gå till Lilla Örnen |
Garva hjortskinn (4/4) Gå till Lilla Örnen |
55 Erfarenhetspoäng | |
Den första jakten | Uppdraget Byxorna glider ned Nivå 8 Gå till Lilla Örnen |
Jaga kalkon (4/4) Gå till Lilla Örnen |
18 Erfarenhetspoäng | |
Ridandets konst | Uppdraget Den första jakten Nivå 8 |
Kofösning (8/8) | 45 Erfarenhetspoäng | |
Välja vapen | Uppdraget Ridandets konst Nivå 8 |
Eller | ||
Kraftmätning | Uppdraget Välja vapen Nivå 8 |
Döda Bråkmakare | 2 Färdighetspoäng |